17. Yüzyılın Sonlarından Bir Kadının Cadılıkla Suçlanmasına Neden Olabilecek 11 Şey

Katılım
7 ay 15 gün
Mesajlar
30
Tepkime puanı
16
Kadınlar için yaşamın bugün de yeterince kolay olduğu söylenemez. Yine de özellikle belirli bir tarihte ve belirli bir bölgede, örneğin 1600’lerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan kadınların yaşamını zor olarak nitelemek haksızlık olur. Çünkü o yıllarda bu eyaletteki kadınların yaşamı neredeyse pamuk ipliğine bağlıydı. Çünkü son derece doğal unsurlar örneğin yaşlılık, bu kadınların cadılıkla suçlanmalarına, yargılanmalarına ve nihayet korkunç şekillerde idam edilmelerine sebep olabilirdi. Sadece bu mu? Gençlik de cadılığın alametlerindendi! Yoksulluk veya zenginlik bir kadının cadı olduğuna şüphe bırakmayacak denli güçlü kanıtlardı. Birden çok arkadaşı olan kadınlar, çocuğu olmayan kadınlar, komşularının çocuğu olmayan kadınlar, vücudunda bir iz ya da leke bulunan kadınlar… Her biri her an cadılıkla suçlanabilir ve yaşama veda edebilirdi! İşte zenginlikten yaşlılığa tarihteki ilginç cadılık belirtileri.1. Kadın olmak​

cadilik-belirtileri-15.jpg

Evet, 1600’lerin sonunda kadınların cadılıkla suçlanmasına neden olabilecek şeyler listesinde kadın olmak başlıklı bir maddenin yer alması biraz ilginç. Ancak gerçek tam olarak buydu. Yalnızca kadın olmak dahi, başlı başına cadılık belirtileri içerisinde yer alıyordu. Çünkü genel olarak Batı kültüründe dişiliğin günahla, kötülükle ve şeytanla yakından ilgili olduğuna inanılıyordu.


2. Yoksulluk​

cadilik-belirtileri-6.jpg

1600’lerin sonunda Batı dünyasında yaşayan herhangi bir kadın herhangi bir sebepten cadılıkla suçlanabilirdi. Ancak yoksul kadınlar, suçlamanın en kolay olduğu grubu oluşturuyordu.

3. Zenginlik​

cadilik-belirtileri-5-1.jpg

Yoksul kadınlar kolaylıkla cadılıkla suçlanabilirdi. Fakat zengin kadınlar için de durum pek farklı değildi. Çünkü bir kadının ekonomik açıdan güçlü olması, bir erkeğin himayesinde veya denetiminde olmadan yaşayabilmesi kabul edilebilir bir şey değildi! Zenginlik, önemli bir cadılık belirtisi olarak kabul ediliyordu.


4. Arkadaşlar​

cadilik-belirtileri-1.jpg

Günümüzden uzun zaman önce, Massachusetts eyaletinin Salem şehrinde yaşayan kadınların arkadaşlık ilişkileri muhtemelen pek güçlü değildi. Çünkü birden fazla kadın arkadaşı olan kişiler cadılıkla suçlanıyordu. Öyle ki bir erkeğin refakati olmadan bir araya gelen kadınların, şeytana tapınmak için toplandıklarına inanılıyordu.

5. Biriyle tartışmak​

cadılıkla

Eğer 1690’ların başında Salem’de veya cadı avcılığının popüler olduğu herhangi bir yerde yaşayan bir kadın olsaydınız, biriyle tartışma fikrini zihninizden bütünüyle çıkarmak zorunda olacaktınız. Çünkü bir kadının başka bir kadınla veya erkekle ufak bir tartışma yaşaması bile cadı olarak yaftalanması için yeterliydi. O dönemdeki toplumlar için hoşlanmadıkları insanları cadılıkla suçlamak oldukça etkili ve kolay bir “çözüm yoluydu!”


6. Yaşlılık​

cadılıkla

O dönemin standartlarına göre çok yaşlı olmak bir kadının başına gelebilecek en kötü şeylerden biriydi. Çünkü yaşlı kadınların hele de “çok yaşlı” kadınların cadı olduğuna kesin gözüyle bakılıyordu.

7. Gençlik​

cadılıkla

Evet, o yıllarda yaşlılık cadılıkla suçlanmanıza ve öldürülmenize neden olabilirdi. Ancak kadınları cadılık suçlamasıyla idama götürecek şeylerin neredeyse bir sınırı yoktu. Örneğin genç olmak da bir cadılık belirtisiydi! Dorothy Good isimli çocuk suçlandığında ve bir cadı olduğunu itiraf ettiğinde yalnızca 4 yaşındaydı!


8. Anne olmamak​

cadılıkla

1600’lerin Salem’inde yaşayan bir kadının çocuğu yoksa bu tek bir şeyin işareti olabilirdi: Cadılık! Çünkü çocuksuz kadınların şeytan tarafından lanetlendiğine, bu nedenle dünyaya bir çocuk getiremediklerine inanılıyordu. Ayrıca çocuksuz komşular da bir kadının cadılıkla suçlanmasına sebep olabilirdi.

9. Benler, doğum lekeleri ve yara izleri​

cadılıkla

Bunlardan herhangi biri, kadınların şeytan tarafından damgalandığını gösteren işaretlerdi. Haliyle en kesin cadılık belirtileri arasında yer alıyorlardı.
 
Katılım
1 yıl 13 gün
Mesajlar
641
Tepkime puanı
202
Tarih boyunca kadınların çektiğini erkekler çekmemiştir... Gerek islam öncesi gerek daha daha öncesi..
 
Geri
Üst Alt