Elma çekirdeği faydalı mı, zararlı mı? İşte, elma çekirdeği yediğinizde vücudunuza olanlar

Katılım
9 ay 30 gün
Mesajlar
304
Tepkime puanı
103
Çocukken elma çekirdeklerini yediğinizde içinizde büyüyen diğer meyveler hakkında hikayeler duymuş olabilirsiniz, ancak bu endişelenmeniz gereken bir şey değil. Bununla birlikte, özellikle elma çekirdeklerini tükettiğimizde gerçekte ne olduğunu bilmiyor muyuz? Midenizde büyüyen bir elma ağacı çıkmadığı gibi elma çekirdeklerini yemenin de hiçbir etkisi olmaz.

2/8
Elma çekirdeği faydalı mı, zararlı mı İşte, elma çekirdeği yediğinizde vücudunuza olanlar


İşte elma çekirdeği yediğinizde vücudunuza gerçekten ne olduğu…3/8
Elma çekirdeği zararlı olması için çok yemeniz gerekir


Elma çekirdeği zararlı olması için çok yemeniz gerekir​

Elma çekirdekleri aslında düşündüğünüz kadar güvenli değil. Toksik olabilen bileşik amigdalin içerirler.
4/8
Elma çekirdeği faydalı mı, zararlı mı İşte, elma çekirdeği yediğinizde vücudunuza olanlar


Amygdalin, elma çekirdeğinin kimyasal savunmasının bir parçasını oluşturur ve kendi başına zararlı olmasa da çiğnendiğinde veya hasar gördüğünde hidrojen siyanüre dönüşebilir. Siyanür, yeterince tüketilirse oldukça tehlikeli hatta ölümcül olabilen bir şeydir.


5/8
Elma çekirdeği faydalı mı, zararlı mı İşte, elma çekirdeği yediğinizde vücudunuza olanlar


Tohumları amigdalin içeren tek meyve elma değildir. Kayısı ve şeftaliden kiraza ve hatta bademe kadar pek çok meyve amigdalin içerir. Neyse ki, ara sıra elma çekirdeğini yutmak size zarar vermeyecektir. Akut siyanür zehirlenmesi geliştirmek için 83 ila 500 elma çekirdeği yemeniz gerekir, bu nedenle tohumları yemeyi alışkanlık haline getirmediğiniz sürece sorun olmaz. Bunun yanında her gün bir tane elma yemek vücudunuza fayda sağlayacaktır.
6/8
Elma çekirdeğinin cilde faydaları


Elma çekirdeğinin cilde faydaları​

Elma çekirdeğini yutmanın faydası olmayacağı gibi, çekirdeği jel haline getirip cilde uygulamak etkili bir maske görevi üstlenmektedir. Elma çekirdeği cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Elma çekirdeğinden elde edilen jel cildi yenilemek ve cilt kusurlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Cilt bakımı için elma çekirdeği çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle de elma çekirdeği güneşin zararlı etkilerine karşı önemli bir onarıcı durumundadır.7/8
Elma çekirdeği maskesi nasıl yapılır


Elma çekirdeği maskesi nasıl yapılır?​

Elmanın içerisinde yaklaşık 4 ya da 5 adet çekirdek bulunmaktadır. Bu çekirdekler her elmada neredeyse aynı boyutlarda olabilir. Elmanın içerisinden çıkan çekirdekler bir suyun içine konularak yararlarından da faydalanmak mümkün olabilir. Bunun için bir jel elde edilmesi lazım. Elma çekirdekleri bu suyun içerisinde bir süre haşlanmalıdır.
8/8
Elma çekirdeği faydalı mı, zararlı mı İşte, elma çekirdeği yediğinizde vücudunuza olanlar


Haşlandıktan sonra suyun içerisinde bulunan elma çekirdeklerinden jel elde edilebilir. Bu jel de mutlaka cilt bakımında kullanılır. Elma çekirdeklerinden elde edilen jel derideki darbe alan bölgelere de sürülebilir. Elma çekirdeği jeli dişlere de sürülebilir. Bu jel ise çocukların dişlerinin gelişmesinde de oldukça etkilidir. Elma çekirdeği jeli cilde maske olarak da kullanılabilir.
 
Geri
Üst Alt